Sapeli systémy otevírání

Podle požadavků nebo naopak dispozic je důležité zvolit vhodný typ otevírání. Nabízíme otočné, posuvné, kyvné nebo i lamelové. Kterýkoliv z těchto systémů má svoje výhody i nevýhody, my se snažíme dobře poradit, abyste dokázali výhod maximálně využít.

Dveře OTOČNÉ

Nový trend je reverzní otevírání. Jednoduchost, přímé linie a lepší využití obytného prostoru, to jsou výhody nového reverzního systému otevírání. Reverzní dveře a zárubně lze kombinovat s tradičními bezpolodrážkovými dveřmi. Reverzní dveře se otevírají v opačném směru, tedy do zárubně. Reverzní dveře mají jak estetické hledisko, kdy je možné docílit jednotné roviny dveří se stěnou, tak i bezpečnostní, kdy nehrozí otevření dveří například do úzké chodby.

Dveře otočné jsou jedním z nejstarších způsobů otevírání dveří a díky svému neustálému vývoji dnes patří ke způsobům nejpropracovanějším. Umožňuje dokonalé těsnění dveřního křídla v zárubni a nabízí široké možnosti použití i v sortimentu speciálních dveří. Prostorová náročnost je sice větší (o místo potřebné k otevření křídla), ale pokud zvolíte model prosklený nebo osazení do různých prosklených stěn, prostor se opticky propojuje a zvětšuje.

- polodrážkové neboli falcové – polodrážka naléhá na zárubeň a dveře jsou tak malinko "vystouplé" na zárubni

- bezpolodrážkové neboli bezfalcové – křídlo dveří zapadne celou svojí tloušťkou do polodrážky zárubně a dveře jsou tak v jedné rovině se zárubní a tvoří hladký přechod bez výstupků

- se skrytou zárubní - zárubeň je zcela zapuštěná do stěny, dveře, zárubeň i stěna jsou v jedné dokonalé rovině

Podle počtu křídel rozeznáváme otočné dveře jednokřídlé a dvoukřídlé.


ERGON - obousměrné otevírání

Způsob otevírání dveří s kombinací „otočného a posuvného“ křídla v jediném mechanismu umožňuje minimalizovat nároky na půdorysný prostor otevřeného dveřního křídla oproti klasickému křídlu otočnému (požadavky na prostor cca o 40 % nižší). Dveře s tímto systémem mohou být pro svoji všestrannost použity v jakémkoli interiéru. Otevírání v obou směrech představuje plnohodnotnou alternativu, která vám pomůže vyřešit problém s prostorem v interiéru. Možnost otevírat dveře vybavené systémem otevírání v obou směrech (dovnitř i ven) umožňuje vcházet do místnosti a vycházet z ní a přitom otevírat křídlo tlačením a zavírat ho s extrémní lehkostí. Systém otevírání dveří v obou směrech vnáší nový rozměr do dveřních systémů.

SKLÁDACÍ za stěnu

Představujeme vám nové řešení otevírání dveří, které uspoří plochu potřebnou k otevření dveří až o 50 %, a maximalizuje tak využitelný prostor v okolí dveří. Špičková technologie s dlouholetou životností. Kování, které dodá vašim dveřím neuveřitelně lehký, tichý a plynulý pohyb.

Dveře KYVNÉ

Tento typ otevírání pravděpodobně znáte pod lidovějším označením „lítačky“. Dveřní křídlo má speciální závěsy, které umožňují otevírání křídla na obě strany, proto jsou také prostorově nejnáročnější. Kyvné dveře se dodávají v provedení jednokřídlém a dvoukřídlém a jejich hlavní výhodou je, že se otevírají pouhým zatlačením a zcela samy se zavírají. Toho se využívá v restauracích, v nemocnicích a v podobných provozech s vyšší frekvencí průchodu, obvykle pouze k předělení prostoru bez potřeby zamykání. Kyvné dveře doporučujeme volit s prosklením, aby byl zajištěn průhled, a nedocházelo tak ke kolizím.

Dveře posuvné NA STĚNU

Posuvné dveře na stěnu jsou nejjednodušším řešením, které nevyžaduje stavební zásah, přitom jejich prostorové nároky jsou pouhých 0,1 m2. Je však nutné počítat s prostorem vedle průchozího otvoru, kam se dveře odsouvají. Nejčastější je zavěšení křídla pomocí vozíků, kdy je spodní vedení křídla zajištěno pomocí vodícího trnu a drážky na spodní straně dveří. Více možností o posuvných dveřích na stěnu naleznete zde.

Dveře posuvné DO STĚNY

Pokud vám ovšem nechybí odvaha pustit se do zásadnějších stavebních úprav, SAPELI vám nabízí také posuvné dveře do stěny nebo posuvné dveře do stavebního pouzdra. Jedná se o kovovou konstrukci, ve které je zabudována kolejnice s posuvným mechanismem. Tato konstrukce se zabudovává do montované příčky nebo zděné stěny. Efektním nadstandardem může být tzv. synchronní posuv – lankový mechanismus umístěný v kolejnici, který zajišťuje, že ovládáním jednoho dveřního křídla ovládáme současně i křídlo druhé.

a) STANDART – Pouzdro určené pro jednokřídlé posuvné dveře.

b) KOMFORT – Pouzdro určené pro dvoukřídlé symetricky dělené dveře, které se posouvají od sebe (protilehle).

c) UNIBOX – Pouzdro určené pro dvoje jednokřídlé dveře shodné šířky, které se posouvají k sobě (do zákrytu).

d) PARALLEL – Pouzdro určené pro dvoukřídlé symetricky dělené dveře, které se teleskopicky otvírají jedním směrem (kaskáda). Pouzdro je ve standardu vybaveno lankovým synchronním mechanismem, který zaručuje komfortní pohyb dveřních křídel.

e) AKTIVE A EMOTIVE - Pouzdra pro moderní interiéry a styl, který nabízí široké možnosti a výjimečný design. Rozdíl je pouze v detailu! Jedná se o posuv do stavebního pouzdra, které je speciálně připraveno pro osazení do stěny bez zárubně.

AKTIVE je absolutně čisté řešení bez viditelné zárubně. U systému EMOTIVE stavební otvor lemuje decentní a zároveň praktická hliníková lišta. Více info o posuvných dveřích do pouzdra naleznete zde.

posuvné MINIMA

Nová generace posuvného kování s mimořádnými vlastnostmi: design, funkčnost (tichý chod), bezpečnost(minimalizace poranění hlavně u dětí díky softovému dotahu). Kování je pro dřevěné i skleněné dveře, moderní minimalistický vzhled, žádné bouchání při zavírání.

posuvné ULTERIOR

Netradiční řešení posuvného kování bez garnýže. Systém je vhodný pro plné i prosklené dveře. Provedení skrytého posuvu může být se zárubní nebo bez.

posuvné systémy AVANZA ZERO, AVANZA HEAVY a AVANZA ONE

Nový kompaktní typ posuvu, který nabízí jednoduchý a kompaktní design, široké možnosti použití (skleněná nebo dřevěná křídla, kotvení na stěnu nebo do stropu) a dokonalou techniku, včetně softového tlumení, které zvyšuje komfort a bezpečí.

posuvné systémy AVANZA ZERO

Jednoduchý kompaktní systém pro křídla do hmotnosti 40 kg v provedení kartáčovaná nerez pro posuvné jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře. Je určený pro skleněné i dřevěné dveře.

posuvné systémy AVANZA HEAVY

Kompaktní posuv určený pro náročné požadavky. Posuv je možné doplnit bočním světlíkem, a vytvářet tak celé prosklené stěny. Kování je v provedení kartáčovaná nerez pro jednokřídlé i dvoukřídlé dveře, a to jak pro skleněné, tak i dřevěné.

posuvné systémy AVANZA ONE

Moderní kompaktní systém kování s plynovým tlumením. Dodává se v kombinaci s dřevěnou nebo hliníkovou garnýží. Možnost zamykání dveří. Možnost výběru ze všech modelových řad v plném i proskleném provedení. Pokud není požadavek na uzamčení dveří, lze provedení posuvu i bez dorazového sloupku. V případě uzamčení je vždy nutný dřevěný sloupek.

LAMELOVÉ dveře

Požadujete-li dveře lamelové, máte možnost volit mezi dveřmi skládacími nebo harmonikovými, přičemž z hlediska náročnosti na prostor patří oba typy k těm úspornějším. Dveřní křídlo je tvořeno lamelami, které kombinují posuvný a otočný pohyb. Vzhledem k tomu, že po složení zasahují do průchozího rozměru zárubně, doporučujeme volit dveře s menší tloušťkou lamel. Lamelové dveře mohou být zasazeny do standardních zárubní i do prosklených stěn. SKLÁDACÍ DVEŘE mají všechny lamely stejně široké a zasahují pouze do jednoho prostoru. Vyrábějí se jak v plném, tak proskleném provedeni. HARMONIKOVÉ DVEŘE mají první lamelu poloviční šířky než následující a při otevírání zasahují do obou prostorů.